Guglova dominacija u pretrazi po prvi put jenjava: Ko mu je najveća konkurencija?

Googlova pretraga

Google je već duže vreme sinonim za njegov osnovni proizvod zbog čega mu je ime glagol koji znači „traži“. Ipak, Google-ova dominacija na tom tržištu se smanjuje.

Po prvi put posle nekoliko decenija, Google sledeće godine neće da kontroliše većinu američkog tržišta pretrage, prema prognozi kompanije za istraživanje reklama eMarketer.

Gigant će ostati najveći igrač u pretrazi, zadržavajući 48 odsto udela u američkim prihodima od oglašavanja na internetu. Google i dalje raste kada je reč o prodaji u tom sektoru s obzirom na to da je dominantan u pretrazi još od ranih dana administracije Džordža Buša. Međutim, Amazon raste brže.

Amazon će sledeće godine kontrolisati skoro četvrtinu američkih dolara za oglašavanje na internetu – cifra koja će porasti na 27 odsto u 2026. godini, dok Google pada još više, predviđa eMarketer.

Google je četvrta najvrednija javna kompanija na planeti. Sa 2,1 bilion dolara, njegova tržišna vrednost zaostaje samo za Apple-om, Microsoft-om i Nvidia-om. I dalje je dominantan na drugim tržištima, uključujući prikazne oglase, zajedno sa Facebook-ovom matičnom kompanijom Meta i video oglasima preko YouTube-a, piše CNN.

Međutim, Google se suočava sa višestrukim pretnjama svom poslovanju, posebno od antimonopolskih regulatora.

U ponedeljak je savezni sudija u San Francisku presudio da Google mora da otvori svoju Google Play prodavnicu za konkurenciju – ogroman udarac za kompaniju u njenoj dugotrajnoj borbi sa proizvođačem Fortnite-a Epic Games. Gigant je rekao da će se žaliti na presudu.

Kompanija je izgubila još jednu presudu u avgustu, kada je savezni sudija utvrdio da Google upravlja ilegalnim monopolom u pretrazi. Ta odluka bi mogla da dovede do konačnog raspada poslovanja kompanije za pretragu. Još jedna borba protiv monopola koja je počela prošlog meseca optužuje tehnološkog giganta za zloupotrebu svoje dominacije na tržištu onlajn oglašavanja.

U međuvremenu, evropski regulatori primorali su Google da se pridržava strogih novih pravila, čije kršenje je dovelo do višestrukih kazni od milijardu dolara. Povrh svega toga, tržište samo po sebi postaje sve izazovnije.

Konkurencija u pretrazi

TikTok, najbrže rastuća društvena mreža, ulazi u posao pretraživanja. A Amazon je uradio nešto što je nekoliko drugih tehnoloških giganta uspelo do sada: da stvori naviku.

Kada želite nešto da kupite, obično idete na Amazon, a ne na Google. Amazon zatim prodaje oglase kako bi podigao proizvode kompanija na vrh vaših rezultata pretrage, dajući tim proizvodima dodatni podsticaj u prodaji, a Amazonu sve veći deo prihoda. U Sjedinjenim Američkim Državama se predviđa da će sledeće godine doneti 27,8 milijardi dolara u prihodima od pretrage, što je drugo mesto posle Google-ovih 62,9 milijardi, prema eMarketeru.

AI uticaj

A tu je i AI, tehnologija koja će (navodno) sve preokrenuti. Google upravo radi na ovoj tehnologiji sa svojim Gemini proizvodom, ali njegov uspeh nikako nije obezbeđen, posebno uzimaju u obzir Apple-ovo partnerstvo sa OpenAI-om i drugim kompanijama koje brzo ulaze na tržište.

Portparol Google-a je ukazao na post na blogu kompanije prošle nedelje u kojem je objavila oglase u svojim pregledima veštačke inteligencije (oni delovi teksta generisanog veštačkom inteligencijom koji se pojavljuju na vrhu rezultata pretrage). To je Google-ov način da kaže da može da kapitalizuje na tržištu koje se menja, održavajući svoje poslovanje, čak i kada se njegovi klijenti postepeno prebacuju na veštačku inteligenciju i udaljavaju se od pretrage.

Gigant se dugo branio od kritičara koji kažu da je to monopol u zloupotrebi moći jednom upečatljivom frazom: Konkurencija je udaljena samo jedan klik. Hoćemo li preći na Bing? Ili Duck Duck Go?

Za Google ne postoji pretnja da će nestati. Ali sv dominantne kompanije imaju neku vrstu obračuna tokom vremena. Sirs je bankrotirao 2022. godine i praktično je van posla. US Steel, nekada okosnica američke industrije, pokušava da se proda japanskoj kompaniji.




Prijava na newsletter

Pročitajte još: